Projekt Zaostřeno na Bělorusko/Visegrad focus: Belarus

Patnáctka běloruských spisovatelů a spisovatelek se dnes na hradě Špilberku setkala s radním pro oblast kultury Markem Fišerem, ředitelem Centra experimentálního divadla Miroslavem Oščatkou, dramaturgem Petrem Minaříkem a kulturním ambasadorem Sjarhejem Smatryčenkem. Běloruští umělci se budou dnes prezentovat na Maratonu autorského čtení.


Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla zorganizovala projekt Zaostřeno na Bělorusko/Visegrad focus: Belarus, který se od 23. do 26. září uskutečnil v rámci mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy v Praze. Od dneška do středy 29. září se speciální program tohoto projektu uskuteční také v Brně. 

„Jsem velmi rád, že se budou moci lidé v Brně seznámit s běloruskou kulturou, a to především v oblasti literatury a také fotografie. Projekt Zaostřeno na Bělorusko/Visegrad focus: Belarus je jedním z projektů pod taktovkou Ambasády nezávislé běloruské kultury, kterou jsme v Brně ve spolupráci s Centrem experimentálního divadla zřídili loni v listopadu a od jejího začátku se snažíme podporovat obyvatele, zvláště pak umělce tohoto státu, kteří si procházejí složitými časy,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer. 

„V rámci snahy více otevírat objekty muzea veřejnosti a dalším kulturním akcím jsem rád, že můžeme hostit i takovéto setkání. Z hradu a východní bašty je nádherný výhled na celé město, kde lze vidět všechny pamětihodnosti a také množství zeleně, v němž se Brno nachází,“ sdělil ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

„Bělorusko je krásná evropská země. Je s podivem, že ačkoliv sousedí s Polskem, téměř nic o této pozoruhodné zemi nevíme. Díky projektu Zaostřeno na Bělorusko představíme v Praze a v Brně celkem sedmnáct běloruských spisovatelek a spisovatelů. Jedná se o mimořádný počin a výjimečnou příležitost, jak se více seznámit s běloruskou kulturou. Věříme, že tím přispějeme k hlubšímu vzájemnému poznání a ke kultivaci evropského prostoru," řekl ředitel Centra experimentálního divadla Miroslav Oščatka. 

Kromě dnešního Maratonu autorského čtení, v němž se představí současní běloruští tvůrci, se uskuteční také vernisáž cyklu fotografií nazvaného Náměstí Změn. Autorem je běloruský umělec Jauhen Atcecki a cyklus vznikl jako dosud neuzavřený, časový fotografický dokument místa, kde se začali místní obyvatelé spontánně setkávat a demonstrovat proti současným nedemokratickým praktikám běloruské vlády. Vernisáž začíná v 16 hodin na Alžbětinské scéně Divadla Husa na provázku. 

NetConcert Monica Mancini

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

Velikáni filmové hudby

Hlavní zprávy

 

Reviens Bébel!