Brno se bude podílet na projektu 3D tisku v oblasti dopravních staveb

Radní dnes na svém zasedání schválili znění dopisu na podporu projektu konsorcia Vysokého učení technického v Brně a společnosti INFRAM. Tento podpořený projekt s názvem „Vývoj cementových kompozitů a procesních parametrů pro 3D tisk prvků splňujících požadavky dopravních staveb“ má za cíl implementovat problematiku 3D tisku do oblasti dopravních staveb, konkrétně pozemních komunikací a železnic.


Projekt „Vývoj cementových kompozitů a procesních parametrů pro 3D tisk prvků splňujících požadavky dopravních staveb“ se zaměří na vývoj cementového kompozitu pro 3D tisk jako základního stavebního materiálu. Dále bude vyvinut alternativní cementový kompozit, splňující stejné požadavky, který bude využívat druhotné suroviny. Následně projekt ověří technologii 3D tisku jako procesu, v rámci kterého budou vytvořeny vybrané prvky pro pozemní komunikace a železnice s využitím připraveného materiálu. V závěrečné fázi bude na základě získaných poznatků připraven dodatek k doplnění technologie 3D tisku do Technických kvalitativních podmínek staveb pozemních komunikací Ministerstva dopravy tak, aby bylo možné danou technologii standardizovat a následně šířeji aplikovat i v této oblasti. Tento proces bude koordinován s Úsekem kontroly kvality staveb ŘSD ČR.

„Projekt má potenciál bezprostředně přenést dosažené výsledky do oblastí, které se města Brna přímo dotýkají. Jde zejména o proměnu teplárenského areálu na Špitálce v chytrou čtvrť s využitím moderních technologií účelným a ekologickým způsobem. V kontextu projektu půjde o aplikaci vyvinutých materiálových řešení a ověřené technologie s využitím ekologicky šetrných vstupů a inovativních postupů. Výsledkem budou funkční prvky v oblasti pozemních komunikací, které jsou dnes klasickými postupy realizovatelné jen obtížně, příliš nákladně, nebo je dokonce není možné realizovat vůbec,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Projekt bude realizován v letech 2022 až 2025, předpokládaný rozpočet na celou dobu řešení je 19,2 mil. Kč.

Brno bude do projektu zapojeno jako externí partner bez finanční spoluúčasti, který má zájem dosažené výsledky prakticky aplikovat.

NetConcert Music by Frank Zappa

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 02.06.2021 11:21
0 +
 
Let´s Remember Chet Baker

Hlavní zprávy

 

Reviens Bébel!