Brno podpoří žádost o podporu z Norských fondů na projekt Káznice žije

Brněnští radní dnes na své schůzi souhlasili s podporou projektu Káznice žije, který organizuje Tripitaka, z. s. Projekt bude žádat o finanční prostředky z tzv. Norských fondů. Schválený podpůrný dopis od města Brna by mohl této žádosti významně napomoci.


Město Brno a spolek Tripitaka spolupracují od roku 2012, kdy se odehrál první ročník pouličního festivalu Ghettofest a areál bývalé káznice na Cejlu sloužil jako zázemí festivalu a prostor pro tzv. site-specific instalace. V roce 2018 navíc Tripitaka získala od města do zápůjčky prostory ve stavebně nejmladší části káznice, kde vytvořila komunitní centrum Barvy brněnského Bronxu pro obyvatele tamní lokality. V roce 2020 byla spolupráce rozšířena na další místa, kde byly vybudovány umělecké ateliéry a byt pro umělce-

-rezidenty. Ve stejném roce začala také spolupráce na pilotním projektu Káznice žije, který měl za cíl podpořit kulturu a její představitele v době pandemie koronaviru.

Právě navazující projekt Káznice žije se uchází o finanční podporu v rámci výzvy do Norských fondů 2022 – program Kultura: Inovativní využití kulturního dědictví.

„Káznice je jedinečným prostorem, který je spjat s mnoha pohnutými lidskými osudy. Čas se bohužel nepříznivě podepsal na stavu celé budovy, a proto bychom rádi přispěli k jejímu oživení. Rozumím tedy snaze spolku získat další finanční prostředky pro pokračování a rozvoj aktivit vedoucích k citlivému

a inovativnímu využití této kulturní památky. Město Brno přispěje k budoucímu úspěchu projektu Káznice žije formou podpůrného dopisu,“ vysvětlil náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Spolek Tripitaka by chtěl svou činnost doplnit o dlouhodobě udržitelný provoz uměleckého, kulturního

a sociálního centra se standardní organizační strukturou včetně produkčních a dramaturgů. Klíčovými body programu zůstanou i nadále multižánrové festivaly Ghettofest a Faktor K. doplněné o pravidelné i unikátní akce. V rámci spolupráce s norským partnerem se počítá se zapojením výtvarnice, redaktorky a kritičky Hild Borchgrevink. V plánu je její rezidenční pobyt v káznici a také aktivní účast na výše uvedených festivalech formou workshopu či panelu na téma umělecké kritiky a kulturního provozu.

NetConcert Music by Frank Zappa

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ARCHIV ZPRÁV
po 01.11.2021 11:27
0 +
 
Velikáni filmové hudby

Hlavní zprávy

 

Hollywood Night & Český národní symfonický orchestr