Přihlášení Brna jako Evropské hlavní město kultury 2028

Brno se bude snažit získat titul Evropské hlavní město kultury (EHMK) pro rok 2028. Další fázi přípravy projektu dnes schválili radní. Jde o převod 3 milionů korun na příspěvkovou organizaci města TIC BRNO. Pod ní bude pracovat tým odborníků, který připraví přihlášku pro první kolo soutěže.


„Pro rozvoj Brna je kandidatura na evropské hlavní město kultury obrovskou příležitostí. Pod pojmem kultura si nemusíme představit pouze divadlo nebo vážnou hudbu, může ji být i umění v ulicích, různé inovace, plánování, zvelebování veřejného prostoru, sport atd. Věřím, že se nám podaří vytvořit tým, který nás skvěle připraví do prvního kola soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2028,“ uvedl Marek Fišer, radní pro oblast kultury.

Dnes projednaný bod spočívá v tom, že Rada města Brna doporučila zastupitelstvu schválit příspěvek ve výši 3 milionů korun příspěvkové organizaci TIC BRNO. Pod ní vznikne tým, který pro město připraví potřebnou přihlášku. Termín prvního kola je začátek září 2022.

„Příspěvek bude sloužit na manažerské, programové a organizační zajištění kandidatury. Dále z něj budou hrazeny právní a marketingové služby nebo nájem kanceláře. Neméně důležitou záležitostí, kromě dnes projednaného bodu, je výběrové řízení na hlavního manažera týmu pro kandidaturu na EHMK. Do týmu hledáme zkušeného a ambiciózního manažera nebo manažerku s nadšením pro kulturu a se zkušenostmi s vedením týmů a projektů,“ doplnil Marek Fišer.

Soutěž Evropské hlavní město kultury je projektem Evropské unie, jehož posláním je sblížení národů Evropy. Jedná se o vysoce prestižní akci a příležitost zviditelnit město Brno v mezinárodním měřítku. Řídicím orgánem soutěže v České republice je Ministerstvo kultury ČR. V roce 2028 může titul získat pouze jedno město z Francie a jedno z České republiky. Brno se o titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2028 utká s Českými Budějovicemi, Libercem a Broumovem.

O vítězi rozhoduje výběrová komise skládající se z 12 členů (10 členů je nominováno evropskými institucemi, 2 členy nominuje Ministerstvo kultury ČR), kteří jsou nezávislými odborníky bez vazeb na kandidující města. Výběrová komise rozhodne o seznamu měst postupujících do závěrečného kola. Konečný výběr vítěze, který komise provede v roce 2023, musí schválit Rada ministrů kultury. Vítěz soutěže obdrží jako cenu 1,5 mil. eur a titul Evropské hlavní město kultury k užívání na dobu neurčitou.


polymedia

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Dan Brown a W Simphony

Hlavní zprávy