Brno se stalo partnerem Schindlerovy archy v Brněnci

Město Brno se stalo partnerem projektu Schindlerova archa v Brněnci. Vznikající muzeum a památník holokaustu bude připomínat odkaz Oskara Schindlera a zachráněných Židů přímo v areálu bývalé textilní továrny, která před druhou světovou válkou patřila rodině Löw-Beer. Partnerství dnes schválili radní na svém zasedání.


Významná židovská rodina Löw-Beer se do historie Brna nesmazatelně zapsala díky textilnímu průmyslu i architektonicky významným vilám. Nyní začne další kapitola příběhu mezi městem a touto rodinou, která měla velký vliv na jeho obraz. „Pan Daniel Löw-Beer si vytyčil ušlechtilý a důležitý cíl – zrekonstruovat a vnést život do bývalé továrny své rodiny v Brněnci nedaleko Letovic. Jsem velmi ráda, že i za Brno můžeme tomuto projektu pomoci. Partnerství města s nadací Arks Foundation bude uváděno na žádostech o evropskou podporu, kdy je důležité každé zaštítění a spolupráce,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Již nyní také začíná spolupráce s Muzeem města Brna při přípravě rekonstrukce a využití archivu v samotné budoucí expozici muzea a památníku holokaustu. To bude vyprávět příběh Oskara Schindlera a téměř 1200 Židů, které se mu podařilo zachránit z krakovského ghetta.“

Přestavba původních budov, které jsou nyní ve špatném stavu, zachrání stávající brownfield. Textilní továrnu otevřela rodina Löw-Beer na začátku 19. století a až do roku 1938 v ní vznikala mykaná příze. Během 2. sv. války zde byla zřízena pobočka tábora Gross-Rosen, v níž Oskar Schindler zachránil téměř 1200 Židů, které zaměstnával v továrně v krakovském ghettu. Po roce 1945 byla společnosti A. a J. Löw-Beer zavedena národní správa. V roce 1948 byla továrna znárodněna. Po roce 1989 vznikla akciová společnost VITKA Brněnec a. s., následně byla textilní výroba v roce 2009 ukončena. Celý areál byl v roce 2016 prohlášen za kulturní památku.


NetConcert Brecker Brothers Band Reunion

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Hollywood Voices

Hlavní zprávy

 

NetConcert George Duke Band