ZPRÁVY Kultura Brno

Hudební Večer v Lednici - Špaček a Sekera ohromí klasickými díly

Večer plný hudebních požitků v Zámecké jízdárně v Lednici dne 5. října nabídne vystoupení houslisty Josefa Špačka a klavíristy Miroslava Sekery. Na programu jsou díla od Beethovena, Liszta, Smetany a Sibelia.

0

Před týdnem Rebeka Schmidt

40 % násilných trestných činů zůstává v ČR nevyřešeno

Podle nejnovějších statistik zůstává v České republice asi čtyřicet procent násilných trestných činů nevyřešeno. Problematické jsou Moravskoslezský a Plzeňský kraj, druhá Praha.

3

Před týdnem Rebeka Schmidt

Vodní buvoli pomáhají obnovit biotopy u Pouzdřan

Mohutní bíložravci, tři samice vodních buvolů Stella, Duo a Luna, byli vypuštěni u Pouzdřan, aby pomohli s revitalizací oblasti zasažené invazivními rostlinami. Tento projekt, inspirovaný úspěchy v NP Podyjí s exmoorskými poníky, slibuje podporu biodiverzity a obnovu přírodních biotopů.

0

Před týdnem Lenka Hubingerová

Brno získá v roce 2026 nové transplantační centrum za 2 miliardy

Ve Fakultní nemocnici Brno zahájili výstavbu nového sídla Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH). Stavba v areálu FN Brno v Bohunicích, která přinese moderní prostory a zvýší kapacitu lůžek o 35, by měla být dokončena v roce 2026.

0

Před týdnem Rebeka Schmidt

Na Pálavě objevena vzácná houba. První nález v Evropě

Amatérský mykolog Slavomír Valda objevil na Pálavě vzácnou houbu sesličku poduškovitou (Sedecula pulvinata), dříve známou jen ze západních USA. Tento objev, potvrzený vědci z AV ČR, je prvním v Evropě.

0

Před týdnem Rebeka Schmidt

Digitální revoluce pohřebnictví. Brno a Břeclav vpřed!

Pohřebnictví v Česku prochází digitální revolucí. Mnohá města, například Brno či Břeclav, již na digitální pasportizaci hrobů přešla. Tento proces zjednodušuje správu hřbitovů, umožňuje návštěvníkům snadno najít hroby a správcům efektivněji pracovat.

0

Před 2 týdny Ester Vohradská

Věrná replika římské patrolovací lodi v Mušově

Danuvina Alacris, replika římské patrolovací lodi, bude letos atrakcí Návštěvnického centra Mušov. Loď postavil tým z FAU v rámci projektu EU Interreg, Living Danube Limes.

0

Před 2 týdny Jiří Padevěd

Léčivé Lázně Hodonín - modernizace a jodobromový zázrak

Lázně Hodonín na jižní Moravě, známé pro své jodobromové vody, přitahují návštěvníky svými léčivými účinky. Vodu objevil doktor Jindřich Berka v 50. letech. Lázně nabízí procedury pro pacienty po ortopedických operacích a s neurologickými obtížemi.

0

Před 2 týdny Michaela Prokopová

Eminentní Idea - kubistický Pohled Pavla Císaře

Výstava "Eminentní idea" Pavla Císaře v galerii Titanium zrcadlí jeho kubistické myšlení a inspiraci životními strastmi. Autorovy práce vyjadřují jeho pocity a vnímání světa, analyzují vjemy a hrají si s představivostí.

0

Před 2 týdny Lenka Hubingerová

Biotopy a koupaliště na jižní Moravě otevřeny

Otevírání biotopů a koupališť na jižní Moravě pokračuje. Většina koupališť, včetně těch v Lysicích a Křtinách, již zahájila provoz nebo plánuje otevřít do konce června. Brněnská Riviéra zažívá vysoký zájem, zatímco Hustopeče otevřou až v srpnu.

0

Před 4 týdny Ester Vohradská

Brno-střed má nový jedlý park za 5 milionů

V městské části Brno-střed vznikl jedlý park, který stál pět milionů korun. Architektka Eva Wagnerová zmínila, že v parku rostou třešně, meruňky a jahody. Starosta Vojtěch Mencl zdůraznil, že park je součástí strategie zpřístupňování Kraví hory. Park nabízí dětské atrakce a přátelskou atmosféru.

0

Před 4 týdny Miroslav Pucholt

Nový Dům přírody v Dolních Věstonicích: unikátní exponáty a historie Mušova

V Dolních Věstonicích byl otevřen nový Dům přírody s unikátními vzdělávacími exponáty, jako je plastický model s projekcí turistických map a akvárium ukazující původní koryto řeky Dyje. Expozice také připomíná zaplavenou vesnici Mušov.

0

Před 4 týdny Lenka Hubingerová

Brněnští hasiči slavili 160 let

Brněnští hasiči slaví 160 let od svého vzniku. Na akci v centru Brna představili historickou i moderní hasičskou techniku, včetně stříkačky z roku 1822 a výškové techniky z roku 2023. Program zahrnoval ukázky hašení, stánek preventivní výchovy a soutěže pro děti i dospělé.

0

Před měsícem Michaela Prokopová

Bouře v Moravském krasu zaplavila jeskyně

Rozsáhlá bouřka v Moravském krasu způsobila značné škody. Jeskyně byly zaplaveny, zavřeny a vyžadují opravy. Na Domě přírody záplavy zničily interiér a internet záplavy poškodily turistické trasy. Bouře zasáhla celou jižní Moravu, hasiči zasahovali na téměř 300 místech.

0

Před měsícem Michaela Prokopová
Kotlíkové dotace