Exploze chřipkových případů zatěžuje lékaře a blanenskou nemocnici

Střední Morava zažívá vážnou epidemii chřipky ačkoliv lékaři varují, že to nejhorší teprve přijde. Jižní Morava je v současné době nejhorší v celém kraji, s mírou nemocnosti 2,463 na 100,000 obyvatel, zatímco míra prohlášení epidemie je mezi 1,600 a 1,800. Dominantní forma je chřipka typu A.


V posledních dnech zažívají jihomoravští lékaři zvýšený nápor pacientů s chřipkou. Infekční choroby naopak přijímají pacienty do 13 hodin. V těchto dnech však rozhodně není výjimkou, když odbavení všech nemocných trvá praktickému lékaři Ivo Procházkovi o devadesát minut déle. 'Sice dělám zástup kvůli jarním prázdninám, ale rozhodně by mi nezabralo ošetření všech pacientů jeden a půl hodiny navíc,' říká šéf jihomoravských praktiků, který ordinuje v Jedovnicích na Blanensku.

Podobně mluví i jeho kolegyně Pavlína Zemánková, která se jako pediatrička stará o dětské marody. 'Každý den teď ošetříme 50 až 60 dětí, kromě toho volají rodiče podobného počtu. Vyřídíme jeden telefonát, a hned vyzvání další. Neustále také komunikujeme přes e-mail, SMS zprávy nebo aplikace WhatsApp a Messenger,' ilustruje současný zahlcený.

Její ordinace se nachází v centru Vyškova, kde jí pomáhají dvě sestry. Zároveň vede sdružení pediatrů na jihu Moravy, a má tedy od kolegů přehled o situaci v celém kraji. 'Okres od okresu se aktuálně vůbec neliší, všude je situace stejně špatná,' oznamuje Zemánková.

Trpí hlavně předškolní děti

Chřipková nemocnost stoupá ve všech okresech a zároveň napříč věkovými kategoriemi, potvrzují i čísla od hygieniků. V mezikrajském srovnání je jižní Morava dokonce nelichotivým lídrem. Nejvíc chřipka řádí u dětí předškolního věku. 'Jsou hrozně schvácené a unavené, pořád spí. Nechtějí jíst, jen pít. Hrozně je bolí klouby, nevypadají vůbec dobře. Letošní epidemie je hodně silná a nepříjemná,' popisuje Zemánková.

Respirační infekce překročily hranici epidemie. Nejčastější je chřipka

Poslední čísla sesbíraná jihomoravskými hygieniky ukazují 2 463 nemocných na sto tisíc obyvatel. Za epidemií je přitom označována nemocnost dosahující 1 600 až 1 800 případů. Dominantně jde o chřipku typu A. 'Proti předminulému týdnu došlo v tom minulém k dalšímu nárůstu o sedmnáct a půl procenta, epidemie tak ještě výrazněji nabírá na intenzitě. Aktuálně ji má vyšší než v poslední předcovidové sezoně 2019/2020,' upozorňuje Renata Ciupek, ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny. Zároveň však dodává, že aktuální stav zatím nedosahuje parametrů předloňské mimořádně silné epidemie v době okolo Vánoc.

Desatero babských rad, jak zatočit s rýmou a zákernou chřipkou

Odborníci každopádně upozorňují, že počet nemocných bude i nadále stoupat. 'Epidemie chřipky zpravidla trvá kolem čtyř až šesti týdnů, přičemž může být ovlivněna různými faktory, jako je typ viru, situace v předchozích sezonách, počasí, aktivity lidí a také prázdniny. Nyní máme druhý týden. Jarní prázdniny by mohly pomoci, avšak vzhledem k dosud krátkému trvání epidemie může být jejich efekt malý,' podotýká Ciupek.

Že to nejhorší teprve přijde, jsou přesvědčeni i Procházka a Zemánková. Aktuálně chřipkou schvácené děti sice mohou nemoc díky jarním prázdninám vyléčit a šíření nákazy je bez kolektivu komplikovanější, po volnu však následuje ještě poměrně dlouhá doba, než začne jaro a chřipka díky němu odezní. 'V příštím a přespřítím týdnu očekávám vzestup,' předpovídá Zemánková s tím, že k velké nemocnosti přispívá i velmi nízká proočkovanost.

Skutečná čísla nemocných jsou ještě vyšší

Hygienici pracují s daty od téměř 300 praktiků pro děti i dospělé napříč celým krajem. Ti registrují dohromady necelých 430 tisíc lidí, tedy přibližně 40 procent Jihomoravanů. Chřipka tak v populaci patrně řádí ještě víc, než ukazují oficiální čísla. 'Údaje vycházejí z počtů pacientů, kteří se kvůli příznakům akutní respirační infekce dostavili k lékaři. Nejsou v nich tedy zahrnuti lidé, kteří své zdravotní obtíže zvládají samoléčbou, nevyžadují neschopenku a jejich stav není natolik vážný, že by potřebovali lékařskou pomoc,' vysvětluje Ciupek.

Podle Procházky se s chřipkou potýká o pětinu víc lidí, než uvádějí údaje. 'Odhaduji to podle třicetileté praxe. Určitě jde o nemalé procento pacientů, kteří pomoc lékaře v těchto případech nevyhledávají,' předpokládá šéf praktiků.

Nepřecházet, vyléčit, radí lékaři

Nejen on radí chřipku nepřecházet, důsledně vyléčit, pít teplé nápoje a vyvarovat se fyzické námahy. Nemoc se projevuje prudkým nástupem příznaků v podobě zimnice, vysoké horečky či výrazné únavy a po několika dnech odeznívá.

Na chřipkovou vlnu v minulých dnech zareagovala řada nemocnic zákazem návštěv. Naposledy jej plošně vyhlásili v Břeclavi a Znojmě, už od minulého úterý k omezení přistoupili v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny. 'Začínají přibývat pacienti hospitalizovaných s chřipkou, která způsobuje zhoršení jejich stavu v souvislosti s dalšími nemocemi. Jde o lidi vyššího věku,' informuje mluvčí zařízení Jiří Erlebach.

Není rýma jako rýma. Zjistěte příčinu a zvolte správnou léčbu

O dospělé i dětské chřipkové marody se starají ve Fakultní nemocnici Brno. Zvýšený nápor pocítili zejména na pohotovosti v Dětské nemocnici. 'V lednu jsme průměrně ošetřili za týden zhruba 420 pacientů, v únoru už 487. Týdenní nárůst na lékařské službě první pomoci je přibližně o patnáct procent, vzrostla návštěvnost i na ORL ambulancích,' přibližuje mluvčí nemocnice Pavlína Hožicová.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Vila Tugendhat

Hlavní zprávy